Co czytać po zakończeniu przygody w Westeros?

Saga George’a R. R. Martina doczekała się miana kultowej. Zainspirowała twórców jednego z najbardziej znanych seriali na świecie i na dobre zajęła miejsca wśród ponadczasowych dzieł kultury. Czytelnicy na całym świecie śledzili losy mieszkańców Westeros. Niestety produkcja telewizyjna dobiegła końca, a na kontynuację literacką przyjdzie trochę poczekać. W międzyczasie fani mogą nieco ochłonąć i dać szansę innym gatunkiem. Większość zdecyduje się jednak pozostać w świecie magicznych stworzeń i wyimaginowanych światów. Trudno się dziwić, potrafią przyciągnąć uwagę. Zatem co czytać po Grze o tron? Jak znaleźć książki utrzymane w podobnym duchu?

Brak granic w wyimaginowanym świecie

Szukając książek podobnych do Gry o tron, warto zastanowić się nad fundamentami popularności sagi George’a R. R. Martina. Co przyciągnęło uwagę czytelników do tej serii? Zdania odbiorców będą tu zapewne podzielone, wydaje się jednak oczywiste, że do największych zalet tej historii należą:

  • wyraziści bohaterowie,
  • motyw walki o władzę,
  • brak granic, typowych rzeczywistości.

Ludzie chętnie uciekają od codzienności. Im więcej niesamowitych wrażeń zapewni im literatura, tym lepiej. George R. R. Martin stworzył magiczny świat, dopracowany w najdrobniejszych detalach. Są tam smoki, ponadludzkie moce i nieumarli. Jednocześnie problemy bohaterów na ogół pozostają zadziwiająco zwyczajne. Walczą o władzę, mierzą się z wyzwaniami rodzinnymi, nawiązują i zrywają różne relacje. Jeżeli ktoś zastanawia się, co czytać po Grze o tron, kolejnej lektury powinien poszukać na półce z książki fantastycznymi. Ich autorzy budują światy równie magiczne i zarazem ludzkie jak ten w Westeros. Wiele z tych serii liczy sobie sporo lat i w przeszłości było bardzo popularnych. Spora część wciąż czeka na odkrycie i są wśród nich prawdziwe perełki. Warto dać im szansę.

Nie tylko smoki


Świat literatury fantastycznej oferuje fanom mnóstwo magicznych atrakcji. W przypadku Gry o tron największą stanowiły trzy smoki. U innych autorów pojawiają inne niesamowite stworzenia, do bardziej znanych należą elfy. Nie brakuje też bohaterów, którzy są ludźmi wyposażonymi w niezwykłe umiejętności. Najczęściej są to moce magiczne, niektóre postaci czytają w myślach, a nawet mogą wpływać na innych siłą swoich umysłów. Zatem czytelników Gry o tron czeka sporo wrażeń. Przed zakupem tomu czy całej serii, warto przeczytać opis konkretnej pozycji lub zapoznać się z jej recenzjami w Internecie. Na podstawie zawartych tam informacji łatwiej ocenić, czy dana lektura przypadnie do gustu.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com