Koniec gry o tron? Co czytać dalej?

Finałowy sezon kultowego serialu to już przeszłość. Ostatnie odcinki podzieliły fanów, wzbudzając raczej mieszane uczucia niż zapowiadany przez twórców zachwyt. Jak jeden, zwolennicy serii zostali jednak z pustką w czytelniczym sercu. Na kolejne tomy książkowej Gry o tron przyjdzie jeszcze poczekać. George R. R. Martin zapowiedział bowiem zaangażowanie w kilka znaczących projektów. Na szczęście współczesny rynek wydawniczy jest ogromny, więc osoby śledzące wydarzenia w Westeros z zapartym tchem na pewno znajdą dla siebie kolejną lekturę. Co czytać po Grze o tron?

Odpoczynek od gatunku

Skoro ostatnie miesiące i lata spędziło się w wyimaginowanym świecie Westeros, być może pora powrócić do rzeczywistości. Wielu czytelników ma swoje ulubione gatunki, ale regularnie starają się sięgać po nieco inne książki. Pomaga to:

  • zdobyć dystans,
  • dać sobie czas na wyciągnięcie wniosków z przeczytanej historii,
  • poszerzenie czytelniczej perspektywy.

Jeżeli ktoś zastanawia się, co czytać po Grze o tron, to można mu polecić szeroki wybór książek z gatunku political fiction. Dzięki nim pozostaje się w świecie brutalnej walki o władzę, ale można śledzić losy współczesnych bohaterów. Zamiast kruka z wiadomością, wysyłane będą zatem smsy i maile. Pozwoli to czytelnikowi wrócić do rzeczywistości. Tak samo jak liczne powieści obyczajowe oraz biografie. Sylwetki władców 7 Królestw przyciągały uwagę. W prawdziwej historii też nie brakuje takich wyrazistych postaci.

Książki podobne do gry o tron

George R. R. Martin osiągnął olbrzymi sukces. Zatem nie dziwi, że wielu pisarzy stara się podążać jego śladami. Na współczesnym rynku wydawniczym nie brakuje serii, pod wieloma względami podobnych do historii opisanej w Grze o tron. Ich akcja rozgrywa się w wyimaginowanych królestwach i w znacznym stopniu sprowadza do walki o władzę. Bohaterowie są tam mniej lub bardziej magiczni, wszystko po to, by uczynić fabułę ciekawszą. Czy któraś z tych pozycji powtórzy sukces Gry o tron? Trudno powiedzieć, saga George’a R. R. Martina zapewne nie zyskałaby tak wielkiego rozgłosu gdyby nie inspirowany nią serial. Zatem popularność pozostałych tytułów też w sporym stopniu zależy od gotowości twórców do ich przeniesienia na ekran. Wierni fani na pewno znajdą wśród nich godnych następców. Nie będą też mieli problemu z odpowiedzią, co czytać po Grze o tron? Wielu da szansę mniej znanym pisarzom. W świecie literatury ogólnoświatowa popularność i wysoka jakość nie zawsze idą w parze. Doświadczeni czytelnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com