3 książki, które musisz przeczytać po “Grze o Tron”

Drugie czytanie “Pieśni Lodu i Ognia” już za tobą, a na myśl o kolejnym bingewatchingu serialowej “Gry o Tron” robi ci się już niedobrze? A może właśnie skończyłeś serię po raz pierwszy i spodobała ci się tak bardzo, że szukasz jakiejś równie wciągającej alternatywy i zadajesz sonie pytanie: co czytać po Grze o tron? Jeżeli zastanawiasz się co czytać po “Grze o Tron”, to dobrze trafiłeś! Oto lista pięciu bardzo dobrych powieści, które pomogą ci wyleczyć książkowego kaca.

Żołnierskie życie

Gdy w 1984 roku amerykański autor Glen Cook opublikował powieść “Czarna Kompania”, nie spodziewał się, że już na zawsze zmieni gatunek fantasy. Cook, który odsłużył kilka lat na wojnie w Wietnamie, napisał dość klasyczną jak na fantasy historię, której bohaterami nie byli lordowie i królewny, a zwykli, przeciętni żołnierze. Była to prawdziwa rewolucja, nikt wcześniej bowiem nie wpadł na tak trywialny pomysł. I tak choć narratorem powieści, która przerodziła się w serię “Kroniki Czarnej Kompanii”, jest Konował, medyk i autor tytułowych kronik, prawdziwym bohaterem książki jest Czarna Kompania, złożona ze zwykłych żołnierzy połączonych więzami honoru.

W “Kronikach Czarnej Kompanii”, podobnie jak w “Grze o Tron”, autor nie prowadzi czytelnika za rękę. Starożytna magia, knowania możnowładców oraz liczne intrygi polityczne sprawiają, że wielu fanów nazywa Martina uczniem Cooka. Zresztą sam Martin w wielu wywiadach przyznawał, że inspirował się swoim starszym kolegą po fachu, który jest dla niego mistrzem militarnej fantastyki. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Wielka polityka

“Ogrody Księżyca” to pierwsza część serii “Malazjańska Księga Poległych” autorstwa Stevena Eriksona. Wydana w 1999 roku powieść zdążyła już zyskać sobie status kultowej, a zapoczątkowana przez nią seria uznawana jest za jeden z najlepszych cyklów fantasy wszechczasów.

Podobnie jak w “Grze o Tron”, Erikson przedstawia historię oczami licznych, z początku niepowiązanych ze sobą bohaterów. Również tutaj pojawia się potężna magia i tematyka militarna, podjęta z rozmachem dorównującym “Pieśni Lodu i Ognia”. Uwaga – seria Eriksona wciąga!

Nowy mistrz gatunku

Brandona Sandersona nie trzeba przedstawiać zagorzałym fanom fantastyki. Ten amerykański współczesny autor jest niezwykle wręcz płodny – napisał już około trzydziestu powieści, przeważnie bardzo grubych. “Droga Królów”, pierwsza część serii “Archiwum Burzowego Światła”, nie jest tutaj wyjątkiem – polskie wydanie ma ponad 1100 stron! Cztery główne postacie, niemoralny świat, polityka, magia i wojna, a także bardzo wysokie oceny czytelników – brzmi ciekawie? Jeżeli tak, to “Droga Królów” jest właśnie dla ciebie!

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com